KANCELARIA ADWOKACKA

ROSYJSKI ADWOKAT W POLSCE

Jak założyć własny biznes w Rosji?

Kancelaria Adwokacka. Prawo rosyjskie dla polskich podmiotów gospodarczych.
Rosja to największy kraj na świecie z liczbą potencjalnych klientów na poziomie 144 mln, stanowiąc ogromny rynek z równie ogromnym potencjałem rozwoju. Od zawsze ta część świata interesowała przedsiębiorców z róznych krajów. Jak założyć własny biznes w Rosji?
Na rosyjskim rynku obecnych jest wiele polskich i miedzynarodowych firm np. InPost, LPP, Orsay, Jednak działa tam również wiele mniejszych polskich i obcych firm.

Minimalne wynagrodzenie w Rosji wynosi 12 tys. rubli (600 zł). Średnia pensja plasuje się na poziomie 43 tys. rubli. (ok. 2500 zł), na terenie obwodu moskiewskiego jest ona znacznie wyższa i wynosi 80 tys. rubli (4 700 zł). To tylko część niezbędnej wiedzy, którą należy posiąść, rozpoczynając tam biznes.

Podatek, Stawka podatkowa

VAT - 20 % (stawki w przypadku części dóbr i usług 10 %/0 %)
CIT - 20 %
PIT - 13 % – 30 % dla nieryzydentów

Początek działalności

Większość form prawnych są bardzo zbliżone do polskich, ale nie wszystkie – Dla obcokrajowców są dwie bardziej upowszechnione formy prawne: działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlatego to właśnie te dwie formy szczegółowo scharakteryzujemy.

Sp. Z o.o.

Dokumentem założycielskim – jedynym obecnie wymaganym – jest statut, zatwierdzony przez wspólników. Plan zawiązania spółki określa umowa wspólników – dokument bardzo istotny, jednak nie uznawany już za dokument założycielski. Umowa może być bardzo szczegółowa i zawierać wszystkie obowiązki i prawa wspólników. By założyć spółkę z o.o., należy dysponować kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 10,000 rubli (500 złotych). W przypadku, gdy częścią kapitału zakładowego jest wkład niepieniężny (aport, np. w postaci papierów wartościowych) i jego wartość przekracza dwustukrotność minimalnej pensji, musi być on poddany wycenie rzeczoznawcy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Tzw. „prywatna firma'', dotyczy ona małych firm i oznacza przedsiębiorcę bez osobowości prawnej. Rejestruje się ją w Urzędzie Skarbowym na podstawie:

 • Zezwolenia na pracę, które to wydaje się w służbach migracyjnych
 • Adresu prawnego – pisma, w którym właściciel obiektu potwierdza adres prawny działalności danej firmy
 • Wizy

– Obcokrajowiec może założyć działalność gospodarczą w Rosji jeżeli będzie miał wydany pobyt czasowy oraz zameldowanie w Rosji, ale ta droga jest bardziej cięższa. A dla tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes w Rosji najlepszym rozwiązaniem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tak samo jak i dla obcokrajowców, którzy chcą zarejestrować firmę w Polsce. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zakładanie sp. Z o.o. przez obcokrajowcę wygląda dokładnie tak samo jak przez obywateli rosyjskich.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia otwierania filii zagranicznej czy też przedstawicielstwa firmy zagranicznej. – Jeżeli po prostu jest tworzona osobna firma, nie trzeba liczyć na żadne preferencje związane z tym że obcokrajowiec zakłada firmę, dlatego że taka firma będzie w całości podlegać prawu rosyjskiemu. Będzie różnica tylko w tym że wspólnikiem jest osoba zagraniczna, czy firma zagraniczna – dodaje.

Aby móc zarejestrować własną spółkę, należy posiadać:

 • Nazwę
 • Adres siedziby firmy
 • Kwota kapitału zakładowego
 • Podział udziałów pomiędzy wspólnikami
 • Kto i kim jest w Zarządzie
 • PKD
 • Wybór systemu podatkowego
 • Kopia paszportu razem z tłumaczeniem

Pomoc finansowa

Pomoc finansowa dla przedsiębiorców dopiero zaczyna się pojawiać. – Oczywiście zależy też dla jakiej firmy, ile taka firma istnieje na rynku , jakie ma obroty, jaka branża, jakie wsparcie finansowe chcemy uzyskać. – Jednak istnieją różne konkursy dla Start-upów z nagrodami finansowymi – dodaje. Są one jednak w dużej mierze uzależnione od części kraju, w której się inwestuje. Z reguły najwięcej z nich można znaleźć w stolicy Rosji – Moskwie.
Zakres obsługi prawnej:
Specjalizacje adwokackie
najbardziej popularne specjalizacje adwokatów w biznesie
Adwokat, jak wróżka… powinien przewidywać
Pamiętaj, że adwokat zachowuje w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Rozmowa z adwokatem objęta jest tajemnicą, która jest gwarancją praw – Twoich praw!
Nasze cechy
Wysoki Poziom Specjalizacji
Wysoki poziom świadczonych usług, przejrzyste warunki współpracy oraz przyjazne podejście do Klienta dające komfort rzetelnego wsparcia w rozwiązywaniu problemów prawnych.
Bezpieczeństwo i zaufanie
Celem naszej Kancelarii Adwokackiej jest zapewnienie Klientom najlepszej obsługi na rynku prawniczym. Innowacyjne, perfekcyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania powodują, że szybko zdobywamy zaufanie klientów.
Profesjonalizm
Kancelaria Adwokacka to połączenie wiedzy i profesjonalizmu prawników z unikalnymi rozwiązaniami prawnymi, tworzonymi "na miarę". Jesteśmy po to aby zadbać o bezpieczeństwo naszych Klientów, pomóc wyznaczyć cele i priorytety dotyczące bezpieczeństwa prawnego.
Close
WhatsApp
Viber
Skype
Mail
Phone
Kontakt z nami
Warszawa: +48 577 244 066
ul. Stanisława Moniuszki 1A, VII piętro,
00-014
Warszawa
Polska

Gdańsk: +48 577 244 066
Chlebnicka 48/51
80-830 Gdańsk
Polska
Made on
Tilda